Jak zamontować oczyszczalnie ekologiczną?
26 kwietnia 2017
Dlaczego warto założyć oczyszczalnię?
7 czerwca 2017

Oczyszczalnia ścieków, a kocioł kondensacyjny

Obecnie wiele rodzin decyduje się na korzystanie z kotłów kondensacyjnych, które świetnie sprawdzają się przy ogrzewaniu podłogowym lub ściennym. Praktycznie każdy użytkownik takiego kotła zastanawia się, czy powstały po jego użytkowaniu kondensat może zostać odprowadzony do oczyszczalni ścieków.

Podczas procesu spalania się gazu, dochodzi do powstania wielu bardzo toksycznych tlenków, których skład wchodzi węgiel, azot oraz siarka. Łączą się one ze skroploną parą wodną, a to prowadzi do powstania mieszaniny – jest to tzw. kondensat. Charakteryzuje się on silnym kwaśnym odczynem. Zazwyczaj jego pH znajduje się w zakresie od 2,31 do 3,1, na które największy wpływ ma przede wszystkim dwutlenek węgla. Jak on wygląda? Otóż kondensat jest przezroczystą i klarowną substancją płynną.

Przy doborze oczyszczalni i kotła należy wziąć pod uwagę, jak intensywne jest wytwarzanie owych skroplin. Można założyć, że w kotłach kondensacyjnych o mocy do 25 kW powstaje około 20 do 25 dm3 kondensatu w ciągu jednej doby.

Kondensat z kotłów o mocy poniżej 25 kW można zgodnie z prawem odprowadzać do kanalizacji, jednak nie do przydomowej oczyszczalni ścieków. Jego kwaśny odczyn działa hamująco na rozwój bakterii, od istnienia których zależy oczyszczanie ścieków. Dlatego właśnie odprowadzanie skroplin do hybrydowej oczyszczalni nie jest postępowaniem właściwym.

Istnieje jednak rozwiązanie. Można zastosować pewnego rodzaju by pass. Jego działanie polega na tym, że cały zgromadzony kondensat odprowadza się z oczyszczonymi ściekami wprost do gruntu, dzięki czemu omija się cały proces oczyszczania w zbiorniku głównym. Istnieje również całkiem odrębna możliwość, która pozwala na odprowadzenie kondensatu do osobnego zbiornika, który nie jest połączony z oczyszczalnią.

Wspomniane alternatywne wyjścia są najczęściej stosowane i najbardziej popularne oraz bezpieczne. W innym przypadku skropliny, którymi są bardzo silne kwasy, mogą zahamować cały naturalny biologiczny proces, który zachodzi w przydomowych oczyszczalniach ścieków.

Komentarze są wyłączone.